Njemačka kompanija sonnen saopštila je da upravlja najvećom virtuelnom elektranom u Evropi, koja se sastoji od 25.000 baterija instaliranih u domaćinstvima širom Njemačke.
Virtuelne elektrane – model koji osvaja i region jugoistočne Evrope – bazirane na baterijama u domovima krajnjih potrošača još jedan su dokaz da su decentralizacija i digitalizacija u energetskom sektoru osnova energetske tranzicije.
Snaga virtuelne elektrane kompanije sonnen je trenutno 250 MWh, a plan je da se kapacitet poveća na 1 GWh u narednih nekoliko godina.
Naša baterija će energetskoj mreži obezbijediti digitalno i decentralizovano bafer skladište koje može da uravnoteži ponudu i potražnju obnovljivih izvora energije, poručila je kompanija.
Virtuelna elektrana sada obezbjeđuje kapacitet njemačkoj prenosnoj mreži da kompenzuje fluktuacije frekvencije u elektroenergetskoj mreži ili da učestvuje u trgovanju električnom energijom na berzi.
Osim toga, kako se navodi, veliki broj baterija može pomjeriti vrijeme isporuke energije iz solarnih elektrana na pogodnije vrijeme za mrežu, na primjer, obezbjeđivanjem da se podnevni vrhunac sačuva umjesto da opterećuje mrežu.
Vlasnici solarnih elektrana osim što koriste zelenu energiju za sopstvenu potrošnju, imaju koristi od usluga koje pružaju njihove baterije putem ugovora sonnenFlat i dobijaju deo profita od virtuelne elektrane, navela je njemačka kompanija.
Njemačka je na kraju prošle godine imala solarne elektrane snage 67,6 GW, a samo u prvih šest mjeseci ove godine instalirano je još 465.000 fotonaponskih sistema kapaciteta 6,5 GW. Baterije sve češće prate instalaciju solarnih panela.
Koh: Imamo alat za integraciju fotonaponskih sistema, električnih vozila ili toplotnih pumpi
Oliver Koh, izvršni direktor kompanije sonnen, istakao je da će skoro svaka zemlja koja pređe na čistu energiju, pre ili kasnije, dostići granice svojih energetskih mreža samo dodavanjem kapaciteta.
Zato su, kako navodi, skladištenje i digitalizacija ključne tehnologije, zbog čega ova kompanija širi svoju tehnologiju na sve više evropskih tržišta, SAD i Australiju.
„Sa našom virtuelnom elektranom, imamo alat za integraciju fotonaponskih sistema, električnih vozila ili toplotnih pumpi u naše mreže. Ta elektrana je već u domovima ljudi i ne zahteva nikakav dodatni prostor,“ poručio je Koh.
Prednost takvog decentralizovanog sistema za skladištenje je, kako uvjerava sonnen, u tome što se može aktivirati na praktično bilo kojoj lokaciji gdje trenutno postoji usko grlo u mreži i stoga nije vezan za određenu lokaciju. Učešćem na energetskim tržištima, domaćinstva dobijaju i pristup tržištu koje je ranije bilo rezervisano za industrijske dobavljače, pa se tako prihodi u energetskom sistemu šire distribuiraju.
Osim Njemačke, sonnen takođe upravlja virtuelnim elektranama u SAD, Australiji i Italiji.