Cijena baterije za električna vozila (EV) može varirati u zavisnosti od sastava. Naradna infografika donosi podatke Benchmark Minerals Intelligence kako bismo se prikazali troškovi različitih baterija na najpopularnijim električnim vozilima.
Veličina je bitna
Vlasnici električnih vozila su iznenađeni kada otkriju koliko košta zamjena baterija.
U zavisnosti od marke i modela vozila, cijena nove litijum-jonske baterije može biti čak 25.000 dolara.
Cijena baterija može biti oblikovana različitim faktorima kao što su troškovi sirovina, troškovi proizvodnje, složenost pakovanja i stabilnost lanca snabdijevanja. Jedan od glavnih faktora je hemijski sastav.
Grafit je standardni materijal koji se koristi za anode u većini litijum-jonskih baterija.
Međutim, mineralni sastav katode se obično mijenja. Uključuje litijum i druge minerale kao što su nikl, mangan, kobalt ili gvožđe. Ova specifična kompozicija je ključna za utvrđivanje kapaciteta baterije, snage, sigurnosti, životnog vijeka, cijene i ukupnih performansi.
Litijum-nikl-kobalt-aluminijum oksid (NCA) baterije imaju prosječnu cijenu od 120,3 USD po kilovat-satu (kWh), dok litijum-nikl-kobalt-mangan oksid (NCM) ima nešto nižu cijenu od 112,7 USD po kWh. Oba sadrže značajne proporcije nikla, povećavajući gustinu energije baterije i omogućavajući veći domet.
Po nižoj cijeni su litijum željezo-fosfatne (LFP) baterije, koje su jeftinije za izradu od varijanti na bazi kobalta i nikla. LFP baterije imaju prosječnu cijenu od 98,5 USD po kWh . Međutim, oni nude manje specifične energije i prikladniji su za standardna ili elektromotorska vozila kratkog dometa.
Koja baterija dominira na tržištu električnih vozila?
U 2021., tržištem baterija dominirale su NCM baterije sa 58% tržišnog udjela, a slijede ih LFP i NCA sa po 21%.
Do 2026. godine se predviđa da će se tržišni udio LFP-a skoro udvostručiti i dostići 38%.
Očekuje se da će NCM činiti 45% tržišta, a očekuje se da će NCA pasti na 7%.
Izvor: VisualCapitalist