Naučnici sa Gradskog univerziteta u Hong Kongu (City University of Hong Kong) nedavno su razvili novi tip ultra-belih keramičkih materijala koji mogu značajno doprinijeti hlađenju zgrada. Ovaj materijal, čija je inspiracija potekla od bube Cyphochilus, odlikuje se visokim stepenom refleksije sunčeve svjetlosti i toplote, postižući rekordnih 99.6% refleksije.
Tradicionalno, klima uređaji su primarno sredstvo za hlađenje pregrijanih prostora, što dovodi do visoke potrošnje energije. U potrazi za efikasnijim i ekološki prihvatljivijim rješenjima, naučnici su se okrenuli pasivnim metodama kontrole temperature, poput primjene svjetlijih boja na zgradama radi apsorbovanja manje količine toplote. Iako su nedavno razvijene ultra-bijele boje koje reflektuju više od 95% sunčeve svjetlosti, one imaju određene nedostatke, uključujući pitanje trajnosti.
Novi keramički materijal razvijen u Hong Kongu nadilazi ove izazove. Njegov visoki stepen refleksije nije samo rezultat boje, već i njegove jedinstvene nanostrukture koja efikasno raspršuje skoro cijeli spektar sunčeve svjetlosti. Osim toga, odlikuje se i visokom infracrvenom termalnom emisijom od 96,5%. Izuzetno je otporan na visoke temperature, pa može da podnese i preko 1.000°C.
Sastavljen od aluminijuma, ovaj materijal ne samo da smanjuje apsorpciju sunčeve svjetlosti, već je i izuzetno otporan na vremenske uslove. Posebno je otporan na UV zračenje, što je česta slabost kod pasivnog hlađenja. Uz to, on povećava brzinu isparavanja vode sa površine, čime dodatno doprinosi hlađenju.
Studija je objavljena u časopisu Science, a profesor Edwin Tso Chi-yan, jedan od autora, naglasio je da ovaj keramički materijal za hlađenje zadovoljava potrebe za visokoefikasnim pasivnim hlađenjem u realnim uslovima. Prema njegovim riječima, primjena ovog materijala na krovovima može smanjiti potrošnju električne energije za više od 20%, što ukazuje na njegov veliki potencijal u smanjenju zavisnosti od konvencionalnih metoda hlađenja, smanjenju emisija gasova staklene bašte i ublažavanju efekata urbanih toplotnih ostrva.
Važno je napomenuti da je ovaj materijal pogodan za masovnu proizvodnju uz uobičajene materijale i procese, uključujući faznu inverziju i sinterovanje. Da bi se zadovoljile različite estetske potrebe, materijal se može napraviti i u drugim bojama ili sa šarama, prenosi portal gradjevinarstvo.rs.