Slovenija i Mađarska planiraju da potpišu memorandum o izgradnji gasovodne veze između ove dvije zemlje u oktobru. Novi gasovod, s kapacitetom od 440 miliona kubnih metara, predstavlja ključni korak ka jačanju energetske sigurnosti Mađarske i omogućava snabdijevanje prirodnim gasom putem gasovodne veze koja će povezati Italiju, Sloveniju i Mađarsku. Konačni ugovor o izgradnji ove veze trebao bi biti potpisan početkom oktobra u Budimpešti.
Ministar spoljnih poslova i trgovine Mađarske, Peter Sijarto, objavio je putem društvene mreže Facebook da su predstavnici dviju zemalja usaglasili sadržaj sporazuma za izgradnju priključnog gasovoda za prirodni gas, dajući zeleno svijetlo za ovaj projekat. Takođe je istakao da Slovenija trenutno jedina susjedna zemlja Mađarske bez gasovodne veze.
Projekat gasovoda između Italije, Slovenije i Mađarske, kapaciteta 440 miliona kubnih metara, predstavlja ključni korak ka jačanju energetske sigurnosti Mađarske. Konačni ugovor o izgradnji ove veze trebao bi biti potpisan početkom oktobra u Budimpešti.
Iako slovenačko Ministarstvo životne sredine, klime i energetike još nije zvanično potvrdilo ovu informaciju, nezvanično se saznaje da su mađarska i slovenačka strana postigle saglasnost oko sadržaja memoranduma na sastanku održanom prošlog utorka u Ljubljani. Ipak, kako bi se projekt stvarno realizovao, moraće se obezbediti potrebna finansijska sredstva.
Ministar privrede, turizma i sporta Slovenije, Matjaž Han, izrazio je podršku projektu izgradnje gasovodne veze između ove dvije zemlje, dok se ministar životne sredine, klime i energetike, Bojan Kumer, sprema da u oktobru otputuje u Mađarsku radi potpisivanja odgovarajućeg sporazuma.
Ovaj memorandum je potpisan manje od godinu dana nakon što su premijeri Slovenije i Mađarske, Robert Golob i Viktor Orban, razgovarali o energetskim pitanjima na svečanom otvaranju dalekovoda Ćirkovce-Pince prošlog decembra. Projekat gasovodne veze mogao bi pomoći Mađarskoj da smanji svoju zavisnost od ruskog gasa i pronađe alternativne izvore snabdijevanja preko Italije. Očekuje se da će Slovenija, uz podršku evropskih fondova, takođe doprinijeti finansiranju ovog projekta.
Premijer Orban je takođe izrazio interesovanje za potencijalne gasovodne veze sa Hrvatskom i Rumunijom, ukazavši na to da Mađarska razmatra različite opcije za jačanje svoje energetske sigurnosti.