Nedavno sve veće smanjenje ponude nafte na tržištu negativno utiče na cijenu nafte, dok globalna ekonomija prolazi kroz izazovne periode.
Analitičari iz RBC Capital Markets-a su izrazili optimizam u svojoj nedavnoj bilješci investitorima, sugerišući da šanse za dostizanje cijene od 100 dolara po barelu nafte u bliskoj budućnosti nisu velike ako se trenutni trendovi na tržištima nafte nastave.
Oni su primetili da je ideja o cijeni od 100 USD po barelu nafte prešla put od potpuno nerealne do daleko moguće u relativno kratkom vremenskom periodu. Istovremeno, istakli su da su na tržištu česte pretjeranosti koje se kasnije ispravljaju.
RBC Capital Markets očekuje da će napetost na tržištima nafte ostati prisutna do kraja godine zbog odlučnosti Saudijske Arabije, Rusije i drugih članica OPEC+ da nastave sa smanjenjem proizvodnje nafte. Prema njihovom osnovnom scenariju, cena Brent nafte će u četvrtom tromesečju 2023. godine prosječno iznositi 91 USD po barelu, dok će cijena WTI nafte biti oko 86,50 USD. S druge strane, kompanija Gunvor je izrazila zabrinutost da bi cene nafte mogle pasti na 71 do 72 USD po barelu u narednih šest mjeseci, zbog opadanja tražnje u posljednjem kvartalu ove i prvom kvartalu iduće godine. To je dijelom posljedica recesije u Evropi, blage recesije u SAD-u i oslabljenog kineskog ekonomskog rasta.
Trenutno, cijena WTI nafte opada, ali i dalje je iznad 87,02 USD, dok se cijena Brent nafte kreće oko 90,05 USD po barelu, što sugeriše da su tržišta možda preopuštena u odnosu na ekonomske temelje.
Napetost na tržištima nafte dodatno je porasla nakon što su Saudijska Arabija i Rusija najavile produženje smanjenja proizvodnje do kraja godine. Takođe, podaci od Američkog Instituta za naftu (API) i Američke agencije za energetiku (EIA) ukazuju na pad zaliha nafte u SAD-u, što dodatno podstiče rast cijena nafte. Istovremeno, čini se da opskrba nafte od strane OPEC-a opada.
Rusija, drugi najveći svjetski izvoznik nafte, najavila je produženje dobrovoljnog smanjenja izvoza za 300.000 barela dnevno do kraja godine, dok Saudijska Arabija planira da smanji proizvodnju za milion barela dnevno do kraja decembra. To ukazuje na njihovu namjeru da održe cijene barela nafte na visokom nivou, kako bi ispunili svoje budžetske potrebe.
Sve u svemu, tržište nafte ostaje pod pritiskom, a budućnost cijena nafte ostaje neizvjesna zbog dinamične situacije na svjetskim tržištima i ekonomskim faktorima.