EPCG – Solar gradnja i Regionalni vodovod Crnogorsko primorje nastaviće saradnju na izgradnji solarnih sistema na krovnim konstrukcijama objekata Regionalnog vodovoda
Predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda Zoran Lakušić sa saradnicima razgovrao je sa predsjednikom Odbora direktora EPCG Solar gradnje Alenom Kalačem i izvršnom direktoricom Valerijom Saveljić sa saradnicima, kako u predstojećem periodu iskoristiti mogućnosti i pokrenuti proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u kompaniji Regionalni vodovod.
Za potrebe Regionalnog vodovoda, Evropska banka za obnovu i razvoj je iz sredstava granta finansirala izradu Studije opravdanosti za izgradnju kapaciteta za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora u okviru postojećih infrastrukturnih resursa. U tom smislu se izdvaja proizvodnja električne energije iz solarnih izvora proizvodnje.
Regionalni vodovod posjeduje objekte koji mogu biti potencijalno iskorišćeni za ugradnju infrastrkture za proizvodnju električne energije iz solarnih izvora, ukupne krovne površine od 9.376 m2. Na osnovu podataka o broju sunčanih dana, poziciji i orijentaciji objekata, preliminarni rezultati ukazuju da je sasvim izvjesna održivost investicije u izgradnju solarnih elektrana na objektima postrojenja „Bolje Sestre“ i rezervoara „Đurmani“, „Reljići“ i „Belveder“. Procjenjuje se da je u okviru ovih objekata moguće proizvoditi po 730 KWp, pri čemu je na lokaciji „Bolje Sestre“, nakon izgradnje zaštitnog objekta vodoizvorišta, moguće povećati kapacitet za još 220 KWp.
“Regionalni vodovod aktivno se bavi modernizacijom i unaprjeđenjem svojih procesa, što uključuje i ugradnju solarnih panela na krovove objekata. Ovo je jedan od načina da Regionalni vodovod smanji svoju potrošnju energije, a sam tim doprinese zaštiti okoline. Osim toga, solarna energija predstavlja održiv i dugoročno isplativ izvor energije. Stoga je ugradnja solarnih panela na krovove objekata Regionalnog vodovoda važan korak prema ostvarenju održivog razvoja i smanjenju negativnih uticaja na okolinu”, navodi se u saopštenju.
Kako dodaju, kompanije i organizacije širom svijeta prepoznaju vrijednost korišćenja solarnih panela i drugih obnovljivih izvora energije, ne samo zbog smanjenja troškova poslovanja, već i zbog smanjenja ekološkog otiska. Uz posvećenost i pametno planiranje, korišćenje obnovljive energije može postati ključni element održivog poslovanja u budućnosti.
“Korišćenje solarnih panela može donijeti ekonomsku korist i uštedu na dugi rok. Očekuje se da će ovakvi projekti postati uobičajeni i da će sve više organizacija, preduzeća i domaćinstava preći na korišćenje obnovljivih izvora energije u svojim aktivnostima. To je važno za očuvanje životne sredine i održiviji svijet za buduće generacije. Predstavnici kompanije EPCG Solar gradnja i Regionalnog vodovoda su se složili oko nastavka saradnje na izgradnji solarnih sistema na krovnim konstrukcijama objekata Regionalnog vodovoda. Cilj saradnje je zajednički doprinos viziji održivog i ekološkog razvoja Crne Gore”, navodi se.
Realizovanjem ovog projekta ugradnje solarnih panela, stručnom procjenom u Regionalnom vodovodu došli su do zaključka da je to najbolji i najisplativiji model uštede električne energije u kompaniji. Od toga će Regionalni vodovod imati dosta koristi. Prije svega, smanjiće se troškovi električne energije koji godišnje iznose od 800.000,00 do 1 000.000,00 eura.