Kineske nuklearne ambicije dobile su podsticaj u srijedu kada je prvi reaktor nove generacije u zemlji počeo sa komercijalnim radom.
Pogon kompanije China Huaneng Group od 200 megavata u zalivu Šidao je prvi svetski visokotemperaturni reaktor hlađen gasom, saopštila je Nacionalna uprava za energetiku u objavi na WeChatu. Dobio je dozvolu da započne komercijalni rad nakon 168 uzastopnih sati rada.
Razlikuje se od tradicionalnih nuklearnih elektrana po tome što zagrijava helijum umjesto vode za proizvodnju energije, što je važno za kopnene biljke s obzirom na sve veću zabrinutost zbog suša uzrokovanih klimatskim promjenama. Takođe je dizajniran da se automatski isključi ako nešto pođe naopako – za razliku od nekih starijih sistema kojima je bila potrebna struja da bi pokrenuli bezbednosne mjere, što je dovelo do nesreće u nuklearnoj elektrani Fukushima Daiichi u Japanu 2011.
Postrojenje se radi više od jedne decenije. Izgradnja je počela 2012. godine, a prvu struju je proizvela 2021. godine.
Kina je dom za 25 od 61 reaktora u izgradnji na svjetskom nivou, a očekuje se da će uložiti čak 440 milijardi dolara u nove elektrane u narednu deceniju i po, čime će prestići SAD kao najveći proizvođač nuklearne energije.
Nuklearna energija je usred globalnog oživljavanja zbog sve veće zabrinutosti oko energetske bezbjednosti i emisije fosilnih goriva. SAD i još 21 zemlja, uključujući Francusku, Veliku Britaniju i Ukrajinu, potpisale su prošlog vikenda deklaraciju da će raditi na utrostručenju globalnog kapaciteta nuklearne energije do sredine veka. Kina nije bila među potpisnicima.
(Bloomberg)